WrestleMania Week (Non-WWE): Saturday April 1

0

Hopefully you’ve found plenty to do while you’re in the Orlando area while you soak in the best of independent wrestling amidst the chaos of WrestleMania Week. We’ve given you a guide to Thursday March 30 and Friday March 31 (we even covered all things WWE for the week), so here’s your guide to all the cards happening on Saturday April 1.

WWN presents…
SHIMMER Orlando

Orlando Live Events Center, 6405 S US Highway, Orlando Florida
Tickets: $20 to $75
Bell Time: 12pm
Broadcast: Live iPPV on WWNLive

The Card.

  • SHIMMER Championship Match: Mercedes Martinez (c) (w/ Nicole Savoy) vs. Candice LeRae
  • SHIMMER Tag Team Championship Match: Vanessa Kraven & Tessa Blanchard (c) vs. Mia Yim & Kay Lee Ra
  • Dulce Garcia (formerly Sexy Star) vs. Kellyanne
  • Santana Garrett vs. Shayna Baszler (w/ Nicole Savoy)
  • Additional Names Confirmed to Appear: Cherry Bomb (Allie), Jessicka Havok, Leva Bates, Veda Scott, Britt Baker, Samantha Heights, Nevaeh, LuFisto, Shotzi Blackheart

Fighting Evolution Wrestling presents…
Florida Underground Wrestling: Brisco Bros. Tag Team Cup

Downtown Orlando Rec Complex, 363 N. Parramore Ave., Orlando
Tickets: $28 to $38
Doors: 11am
Bell Time: 12pm

Confirmed Names.

Wes Brisco, Kahagas, Bruce Santee, Dark City Fight Club, TNT, Garrett Bischoff, Mr 450, Anthony Henry, Frankie Lancaster, Willie Mack, Mariachi Loco, Michael Tarver, Rhett Giddens, Deimos

Wrestlecon presents…
Wrestling Revolver at WrestleCon: Pancakes & Piledrivers

Wyndham Orlando Resort, 8001 International Dr., Orlando
Tickets: $25 to $40
Bell Time: 12pm

The Card.

  • Penta El Zero M & Rey Fenix vs. Brian Cage & Sami Callihan
  • Ricochet vs. Shane Strickland (aka Killshot)
  • Jeff Cobb vs. David Starr
  • Dave & Jake Crist vs. Angelico & Jack Evans
  • Su Yung vs. Manscout Jake Manning
  • 4 Corner Mash Up: Michael Elgin vs. Dezmond Xavier vs. Palmer vs. ACH
  • Eddie Kingston vs. Krugar (aka Adam Rose)
  • AR Fox Open Invitational Ladder Match Scramble, feat AR Fox, Lio Rush, Serpentico, Jason Cade, Matt Cross, Trevor Lee, Joey Janela, Caleb Konley, Zachary Wentz & Arik Cannon

WhatCulture? presents…
WCPW: State of Emergency

Orlando Sports Center, 6700 Kingspointe Pkwy, Orlando
Tickets: $25 to $75
Bell Time: 1:30pm
Broadcast: Taping for Future iPPV on WhatCulture Extra

The Card.

  • WCPW Championship Match: Drew Galloway (c) vs Rampage
  • BT Gunn vs Martin Kirby
  • Bobby Fish vs David Starr
  • El Ligero vs Ricochet
  • Primate vs Michael Elgin
  • Grado vs Chasyn Rance
  • Prospect vs Drake & Kennedy
  • Joe Hendry vs ???

Ring of Honor presents…
Women of Honor

Lakeland Center, 701 W Lime St, Lakeland, FL
Tickets: FREE
Bell Time: 2pm

The Card.

  • CMLL Showcase: La Amapola vs. Marcela
  • Kelly Klein vs. Deonna Purrazzo
  • Mandy Leon & Jenny Rose vs. Sumie Sakai & Faye Jackson

Fighting Evolution Wrestling presents…
Espectacular de Luca Libre

Downtown Orlando Rec Complex, 363 N. Parramore Ave., Orlando
Tickets: $27 to $50
Bell Time: 3pm

Total Vision Dojo presents…
Ignite Wrestling: Only The Strong Survive

Team Vision Dojo, 6923 Narcoossee Rd, Ste 620, Orlando
Tickets: 
$10 to $15
Bell Time: 3pm

The Card.

  • Teddy Stigma Vs. Braydon Knight w/ The Eric Child
  • Going Rogue (Aaron Epic & Chip Day w/ Aspyn Rose) Vs. The Ugly Ducklings (Lance Lude & Rob Killjoy w/ Coach Mikey)
  • Ethan Case Vs. Tripp Cassidy
  • Gymnasty Boys (Timmy Lou Retton & White Mike) Vs. Roscoe Eats Lisa
  • Darius Carter (Tier 1 Champion) vs Rhett Giddins
  • Scramble Match (competitors to be announced)

WWN presents…
CHIKARA “Season 18, Episode 4: Bad Wolf”

Orlando Live Events Center, 6405 S US Highway, Orlando Florida
Tickets: $25 to $70
Bell Time: 4pm
Broadcast: Streaming on Chikaratopia 

The Card.

  • Grand Championship: UltraMantis Black (c) vs. Juan Francisco de Coronado
  • Zack Sabre, Jr. vs. Max Smashmaster
  • Young Lions Cup: Space Monkey (c) vs. Wani
  • Ophidian vs. Jeremy Leary
  • Elimination Match: The Colony (Fire Ant & Silver Ant) vs. The Legion of Rot (Hallowicked & Frightmare) vs. Solo Darling & Travis Huckabee vs. Los Ice Creams (El Hijo del Ice Cream & Ice Cream Jr.)

Wrestlecon presents…
Womens’ SuperShow at WrestleCon

Wyndham Orlando Resort, 8001 International Dr., Orlando
Tickets: $25
Bell Time: 4pm

The Card.

  • Su Yung vs. Taya Valkyrie
  • Taeler Hendrix & Chelsea Green vs. Santana & Gabi Castrovinci
  • Kennadi Brink vs. Jazz
  • Jessicka Havok vs. Kellyanne
  • Indi Hartwell vs. Thunder Rosa
  • Angel Rose vs. Solo Darling vs. Samantha Heights vs. Renee Michelle
  • Deonna Purrazzo vs. Hudson Envy
  • Also scheduled to appear: Tessa Blanchard, Allie (Cherry Bomb), Neveah, Leva Bates, Mia Yim (formerly Jade), Rachael Ellering, Rene Michelle

Ring of Honor presents…
SuperCard of Honor XI

Lakeland Center, 701 W Lime St, Lakeland, FL
Tickets: $20 to $100
Bell Time: 6pm
Broadcast: iPPV from ROH or FITE App

The Card.

  • ROH World Tag Team Championship (Ladder Match): The Hardys (Broken Matt Hardy & Brother Nero Jeff Hardy) vs. The Young Bucks
  • ROH World Heavyweight Championship: Christopher Daniels (c) vs. Dalton Castle
  • ROH World Television Championship: ‘The Villain’ Marty Scurll (c) vs. Adam Cole
  • Texas Bullrope Match: Cody Rhodes vs. Jay Lethal
  • The Briscoes & Bully Ray vs. The Bullet Club (Hangman Page & Guerillas of Destiny)
  • Will Ospreay & Volador Jr. vs. Dragon Lee & Jay White
  • Frankie Kazarian vs. Punisher Martinez
  • The Kingdom (Matt Taven & Vinny Marseglia) vs. Silas Young & Beer City Bruiser

Fighting Evolution Wrestling presents…
Survive Mega Show

Downtown Orlando Rec Complex, 363 N. Parramore Ave., Orlando
Tickets: $32 to $52
Bell Time: 7pm

WWN presents…
WWN SuperShow: Mercury Rising (PROGRESS vs EVOLVE)

Orlando Live Events Center, 6405 S US Highway, Orlando Florida
Tickets: $25 to $75
Bell Time: 8pm
Broadcast: Live on FloSlam

  • WWN Championship Match (to crown inaugural Champion): Jon Davis vs. Drew Galloway vs. Parrow vs. Matt Riddle vs. Tracy Williams vs. Fred Yehi
  • EVOLVE Championship: Zack Sabre Jr. (c) vs. Mark Haskins
  • ACH vs. Pete Dunne
  • Jimmy Havoc vs. Ethan Page
  • Chris Dickinson & Jaka vs. Travis Banks & TK Cooper
  • SHINE Championship: “The Red Wedding” – LuFisto (c) vs. Su Yung
  • Jason Kincaid vs. Keith Lee

Total Vision Dojo presents…
US Alliance Wrestling

Team Vision Dojo, 6923 Narcoossee Rd, Ste 620, Orlando
Tickets: 
$10 to $15
Bell Time: 8pm

Wrestlecon presents…
CZW: Best of the Best 

Wyndham Orlando Resort, 8001 International Dr., Orlando
Tickets: $33 to $99
Bell Time: 8:30pm

The Card.

  • CZW World Heavyweight Championship: Joe Gacy (c) vs. Brian Cage
  • Penta El Zero M vs. Father Matthew Tremont
  • Best of the Best, Round One: Ricochet vs. AR Fox vs. “The Product” David Starr vs. Jason Cade
  • Best of the Best, Round One: Sami Callihan vs. Rey Fenix vs. Dave Crist vs. Jake Crist
  • Best of the Best, Round One: Michael Elgin vs. Anthony Henry vs. Scorpio Sky vs. Zachary Wentz
  • Best of the Best, Round One: Shane Strickland vs. Lio Rush vs. Joey Janela vs. Dezmond Xavier
  • Ultimate Scramble: Ethan Case vs. Caleb Konley vs. Rickey Shane vs. Ace Austin vs. Alexander James vs. Tony Deppen

WWN presents…
Beyond Wrestling

Orlando Live Events Center, 6405 S US Highway, Orlando Florida
Tickets: $35
Bell Time: 11:59pm
Broadcast: Live on FloSlam

The Card.

  • Donovan Dijak vs. Matt Riddle
  • Jeff Cobb vs. Keith Lee
  • Da Hit Squad (Dan Maff & Steve Mack) vs. Unbreakable F’n Machines (Brian Cage & Michael Elgin)
  • LuFisto vs. Deonna Purrazzo
  • AR Fox vs. John Silver
  • Janelope (Joey Janela & Penelope Ford) open challenge

 

LEAVE A REPLY